Ankiloglossi (Kısa Dil Bağı) Tanımı

Ankiloglossi (Kısa Dil Bağı / Hipertrofik Lingual frenulum / Kısa Frenulum / Tongue Tie), normalde dilin altında ve orta hatta bulunan bir yapı olan dil bağının, dilin ağız tabanına yapışık halde kalmasına neden olacak şekilde; normalden kısa ya da kalın olması anlamına gelmektedir.

Arka Dil Bağı, Ön Dil Bağı 

Yeni iki ayrı dil bağı sınıflamasına göre dil bağları ilk olarak ön dil bağı (anterior tongue tie, anterior lingual frenulum) ve arka dil bağı (submukozal dil bağı, posterior tongue tie, posterior lingual frenulum ya da Tip IV dil bağı) oalrak sınıflandırılırken ikinci ve ayrıntılı bir sınıflamada ön dil bağları kendi içinde Tip I, II ve III olarak sınıflandırılırken; arka dil bağı Tip IV dil bağı olarak sınıflandırılmaktadır.

Ön dil bağı muayene esnasında kolayca farkedilebilir ve gözle görülebilirken; arka dil bağı sadece elle muayene esnasında anlaşılabilir.

 

Dil Bağı Nedir, Ankiloglossi, Arka Dil Bağı, Ön Dil Bağı

 

Yukarıda Tip 2 ön dil bağının karikatürize edilmiş animasyon fotoğrafı görülmektedir. Dil ucuna ulaşmayan ama dil ucunda zorla yukarıya kaldırıldığında çatallanma, dil sırtında çukurlaşmaya neden olabilen dil bağı türüdür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda, Tip II ön dil bağı olan hastanın cep telefonu ışığıyla çekilden 4 adet görüntüsü mevcut.

 

Dil Altı BağıDil Altı Bağı AmeliyatıDil Altı Bağı KesilmesiDil Bağı Kesilmesi Sonrası