Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Dil Ucundaki Çatallanma Ortadan Kalkabilir!

Dil bağı olan insanlar, konuşma, yemek yeme ya da nefesli bir müzik aleti çalma gibi farklı aktiviteleri yaparken dillerini dışarıya doğru çıkarma hareketi yaparla ve buna bağlı olarak en fazla dilin uç kısmında gerilme olmaktadır. Dil ucunu ağız dışına çıkarma çabasına bağlı olarak uzun dönemde dil ucunda yarıklanma, çatal dil görünümü ortaya çıkabilir. Özellikle dil bağı kısa ve kalın olan hastalarda dil ucunda kalıcı yapısal değişiklik olabilir ve dil bağı kesilse de bu yarıklanma ortadan kalkmayabilir.

Yukarıdaki fotoğrafta, dil ucunu yukarıya doğru kaldırma çabası esnasında farkedilen dil ucundaki çatallanmanın,dil bağı ameliyatı sonrası 1. haftada ortadan kalktığı gösterilmiştir.

Benzer makale linki >> Dil bağı ne tür sorunlara yol açar?

 

Dili, ağız tabanına tam yapışık olan hastalarda uzun dönem içerisinde dil yapısında değişiklik olması daha olasıdır. Dil bağı ne kadar erken dönemde kesilirse, bu gibi sorunların görülme olasılığı o kadar azdır.

Dil bağının bebeklerde ve annelerde, sosyal ve psikolojik etkileri olabilmektedir. Yandaki fotoğrafta kısmen damarlı dil bağı olan hastanın, "Çatal Dil" görümü özellikle dil ucu kaldırıldığında belirgindir.