Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Dil bağı ameliyatı sonrası, sert, sıcak, baharatlı, asitli ve aşırı tuzlu gıdaların yenmemesi gerekir. İşlem lokal anestezi altında yapıldıysa hasta yemek yeme ve su içmeye yarım saat içerisinde başlayabilir. Yenidoğan bebeklerde işlemden yarım saat sonras emzirme, yara yerinin anne sütü ile temas etmesine neden olarak faydalı olabilir.

Nadir de olsa genel anestezi altında işlem yapılır, bu durumda ağızdan beslenme ve su içilmesi için yaklaşık 4 saat beklenmesi gerekmektedir.

Dil bağı kesilmesinden sonra sakız çiğnenmesi, dil hareketlerini arttırararak, dil bağının yeniden yapışarak iyleşmesini engeleyebileceği gibi, tükürük de antiseptik bir salgı olan tükürük salgılanmasını arttırarak da faydalı olabilir.

Sık aralıklarla su içilmesi mukoza nemliliğini arttıracağından, yara iyileşmesini olumlu etkileyebilmektedir. Küçük bebeklerde, dil bağı ameliyatı sonrası, emzirme hem dilin hareket ermesini sağladığından hem de anne sütünün olumlu etkilerinden dolayı çok faydalıdır.

 

bebeklerde emme zorluğu, bebeklerde meme emerken zorlanma, dil bağı anne sütü, dil bağı belirtileri, Dil bağı nasıl emzirmeyi engeller?, emzirme zorluğu

Konu ile ilgili benzer bir link >>​ Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller?