Dil Bağı Ameliyatı Sonrası Yapılması Gereken Egzersizler

Dil bağı ameliyatı sonrasında, dil hareketlerinin normale gelebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Özellikle bekletilmiş ve uzun süre dil hareketleri kısıtlanmış büyük çocuklarda dil bağı ameliyatı sonrasında aşağıda önerilen dil egzersizlerini yapılması uygun olabilir. Yenidoğan bebeklerde yapılan dil bağı ameliyatı sonrasında dil gelişimi etkilenmediğinden dil egzersizine gerek yoktur. Birkaç aylık bebeklerde yaptığımız dil bağı ameliyatı sonrası genellikle dil fonksiyonları ile ilgili sorun olmamaktadır.

Dil bağı ameliyatı sonrası önerilen dil egzersizleri:

- Yanaklara doğru dilin gezdirilmesi, dil ile içeriden yanakların dışarıya doğru itilmesi

- Dişlerin iç kısımlarına dilin değdirilmesi

- Dilin dişlerin önünden dışarıya doğru çıkarılması

- Dudak çevresini dil ucuyla yalama hareketinin yapılması

 

Bu egzersizler dilin normalde ağız içerisinde yaptığı süpürme ve temizlik hareketlerini arttırma, konuşma esnasındaki dilin yukarıya doğru yükselmesini kolaylaştırmaya yöneliktir.

 

Dil bağı ameliyatı sonrası yara iyileşmesi - Dudak bağı kesilmesinden sonra yara iyileşmesi - Dudak bağı kesisi yara iyileşmesi - Dil bağı kesilmesi sonrasında elmas şeklinde yara yerinin iyileşmesi - Dil bağı masajının önemi - Dudak bağı masajının önemi - Dil bağı egzersizlerinin önemi - Diamond shaped wound healing properties after the tongue tie release surgery - Diamond shaped wound healing properties after the lip tie release surgery - Tongue tie treeatment in İstanbul - Lip tie treatment in İstanbul - Tongue tie pulling up massage - Lip tie pulling up massage

 

Dil bağı kesilmesi ve dudak bağı kesilmesi işlemi sonrasında, dil bağı ve dudak bağının yatay düzlemde yeniden iyileşerek kısmi olarak yapışmasının engellenmesi amacıyla dil bağı egzersizi, dil bağı masajı ve dudak bağı masajının yapılması gerekmektedir.

 

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Dil Bağı Ameliyatı ve Dudak Bağı Ameliyatı Sonrasında, Dil Bağı Masajı ya da Egzersizi Yapılmazsa Dil Bağı Yeniden Kısmi Olarak İyileşebiliyor! / Dudak Bağı ve Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Elmas Şeklinde Kesi Alanı ve İyileşme Özellikleri

 

Bunların dışında, konuşma gelişimi esnasında dil bağı kısa olarak büyüyen çocukların ameliyat sonrası, dil ve konuşma bozuklukları uzmanı tarafından da takip edilmesi uygun olmaktadır.