Dil Bağı Ameliyatı Sonrası

Dil bağı ameliyatı sonrası işlem lokal anestezi altında yapıldıysa hasta yemek yeme ve su içmeye yarım saat içerisinde başlayabilir. Yenidoğan bebeklerde işlem sonrası emzirme, yara yerinin anne sütü ile temas etmesine neden olarak faydalı olabilir.

 

 

Yukarıdaki videoda, lokal anestezi altında dil bağı kesilmesi işlemi yapılan hastanın, dil altı kesi alanı, emilebilen dikişler görülmektedir. İşlem süresi yaklaşık olarak 10 dk olup, işlemden sonra hastanın dilini kolayca alt dudak önüne çıkarabildiği görülmektedir. Lokal anestezik infiltrasyonuna bağlı olarak dil ucu ve dil altı az miktarda ödemli görülmektedir.

Nadir de olsa genel anestezi altında işlem yapılır ve bu durumda ağızdan beslenme ve su içilmesi için yaklaşık 4 saat beklenmesi gerekmektedir. İşlem sonrası birkaç gün sert ve sıcak gıdaların yenmemesi uygun olabilir.

Dil bağı kesilmesinden sonraki ilk birkaç saatte olmak üzere; dil altından az miktarda sızıntı şeklinde kanamaların görülmesi normaldir.

 

Dil bağı egzersizi - Dil bağı masajı - Dil altı bağı masajı - Dil altı bağı egzersizi - Dil bağı kesilmesi sonrası masaj - Dil bağı ameliyatı sonrası dil masajı - Dil altı kesilmesi sonrası dil bağı egzersizi

"Dil bağı egzersizi - Dil bağı masajı - Dil altı bağı masajı - Dil altı bağı egzersizi - Dil bağı kesilmesi sonrası masaj - Dil bağı ameliyatı sonrası dil masajı - Dil altı kesilmesi sonrası dil bağı egzersizi" ile ilgili bilgiler bulacağınız benzer link >> Güzel Bir Dil Bağı Egzersizi Videosu!

 

Ameliyat sonrası ağrı az miktarda görülse de basit ağrı kesicilerin alınması yeterli olmaktadır.

 

Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Dil Bağı Masajı

 

Dil bağı ameliyatı sonrasındaki ilk hafta yukarıdaki videoda görülen "Dil Bağı Masajı" nın yapılması önerilmektedir. Bu masajın mantığı basit olarak, "kesilen dil bağının yeniden iyileşme süreci içinde kısmen ya da tamamen yeniden yapışmasını engellemek" olarak ifade edilebilir. Günde 4-6 sefer, dilin altından iki parmakla yukarıya ve arkaya doğru dilin itilmesi, dilin ağız tabanına tekrar yapışık pozisyonda kalarak dil bağının tekrar yapışmasını engeller. Videoda, dudak bağı içinde önerilen masaj şekli görülmektedir. Sadece dil bağı ameliyatı yapılan bebeklerde dudağa yönelik yukarıdaki masaj gerekli değildir.

 

Dil bağı ameliyatı sonrası yara iyileşmesi - Dudak bağı kesilmesinden sonra yara iyileşmesi - Dudak bağı kesisi yara iyileşmesi - Dil bağı kesilmesi sonrasında elmas şeklinde yara yerinin iyileşmesi - Dil bağı masajının önemi - Dudak bağı masajının önemi - Dil bağı egzersizlerinin önemi - Diamond shaped wound healing properties after the tongue tie release surgery - Diamond shaped wound healing properties after the lip tie release surgery - Tongue tie treeatment in İstanbul - Lip tie treatment in İstanbul - Tongue tie pulling up massage - Lip tie pulling up massage

 

Dil bağı kesilmesi ve dudak bağı kesilmesi işlemi sonrasında, dil bağı ve dudak bağının yatay düzlemde yeniden iyileşerek kısmi olarak yapışmasının engellenmesi amacıyla dil bağı egzersizi, dil bağı masajı ve dudak bağı masajının yapılması gerekmektedir.

 

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Dil Bağı Ameliyatı ve Dudak Bağı Ameliyatı Sonrasında, Dil Bağı Masajı ya da Egzersizi Yapılmazsa Dil Bağı Yeniden Kısmi Olarak İyileşebiliyor! / Dudak Bağı ve Dil Bağı Ameliyatı Sonrasında Elmas Şeklinde Kesi Alanı ve İyileşme Özellikleri