Dil Bağı Ameliyatı

Dil bağı ameliyatı (lingual frenektomi), ya da hipertrofik lingual frenulum plastiği, dil bağının kesilerek dilin yeniden serbestleştirilmesi ameliyatıdır. Ufak bebeklerde genellikle lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Daha büyük çocuklarda, damarsal ve kalın dil bağı olanlarda genel anestezi ve ameliyathane şartları gerekebilmektedir.

Dil bağı, dil altından geçen damar ve sinirler korunarak bistüri, makas, elektrokoter ya da lazer yardımı ile kesilebilir. Bnzer makale linki >> Dil bağı tedavisi nasıl yapılır?

dil bağı kesilmesi - dil bağı ameliyatı

Yukarıdaki dil bağı nedeniyle başvuran erişkin hastanın, dilinin ucundaki çatallanma, dil bağının görünümü ve dil bağı kesildikten sonra dilin rahatça ağız dışına çıkarılabildiği görülmektedir. Hasta işlem sonrası arka dişlerine de dil ucunu değdirebildiğini farketmiştir.

Dil bağı şikayeti ile getirilen yenidoğan hastalarımın hemen hepsinde, dil bağı ameliyatını poliklinik şartlarında yapmayı tercih ettim. Bunun nedenleri:

- Yenidoğan bebeklerdeki dil bağının damarlanmasının az olması ve ameliyat sonrası kanamanın pek gözlenmemesi

- İşlem süresinin çok kısa olması ve bu kadar kısa bir işlem için bebeklere anestezi verdirmek istemiş olmam

- Sadece lokal anestezik sprey sıkmak bile yeterli olabilir; çünkü iğne yapmanın ve ilaç enjeksiyonunun acısı birkaç sprey sonrası yapılan makas darbesinden daha fazla olabilir ...

Geç getirilen hastalarda, dil bağına bağlı olarak sorunlar ortaya çıkmış olmasının yanında; genel anestezi altında işlem gereksinimi de olasıdır.

Dil bağının fark edildiği anda kesilmesi Amerikan Pediatri Akademisi tarafından da önerilmektedir.

Dil bağı ameliyatı videosunu izlemek için tıklayınız >> Dil Bağı Ameliyatı Videosu

dil bagi uzatma dikişi - dil bağı kesilmesi - dil bağı ameliyatı

Yukarıda, dil bağı kesilen ve kesilme bölgesindeki tipik elmas şekilli mukozal sahanın karşılıklı dikilmesi (dil bağı uzatma dikişi) yapılan hastanın ameliyat öncesi ve sonrası görünümü mevcuttur. Ameliyat öncesi ağız açıkken üst diş arkasına dil uzunun zorlanarak değdirilebildiği ve işlemden sonra dilin çok daha kolay yukarıya doğru kalkarak üst dişlerin arkasına değdirilebildiği görülmektedir. 

Dil Bağı Kesilmesi

Yukarıda, tip III ön dil bağı olan hastanın, dil bağı kesilmesi işlemi esnasında görülen elmas şekilli kesi alanı ve eriyebilir dikişlerle sütürasyon sonrası cerrahi saha görülmektedir. Sadece yüzeyel mukozal dikiş atılan hastanın, dil ucunun yukarıya doğru yeterli miktarda kalktığı görülmektedir.

Dil bağı ameliyatı nasıl yapılır - Dil bağı ameliyatı öncesi ve sonrası

Yukarıdaki fotoğrafta, Tip III ön dil bağı olan hastanın, ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 hafta sonrası dil hareketleri görülmektedir. İşlemden 1 hafta sonra dil ucunun daha fazla yukarıya kalktığı ve dil ucundaki çatallanmanın azaldığı görülmektedir. Üzerine tıkladığınızda büyük boy halinde fotoğrafı inceleyebilirsiniz. Aynı hastanın ameliyat öncesi ve ameliyattan hemen sonrası videosunu, aşağıdaki ilk videoda bulabilirsiniz (işlem lokal anestezi altında yapıldığından, dil ucu lokal anestezik ilacın etkisine bağlı oalrak daha yuvarlak ve ödemli görülmektedir).