Bebekler Ağlarken de Dil Bağı Net Olarak Görülebilir!

Dil bağı olan bebekler meme emerken zorlanabilir, emzirme esnasında bebekte aşırı terleme, zorlanma ve emzirme süresinin kısa sürmesi gibi belirtilerin yanında; bebekler ağladıklarında dil bağları net olarak görülebilir. Daha büyük bebekler ve çocuklarda dili dışarıya çıkaramama, bazı kelimeleri söylerlerken zorlanma, dil ucunda çatallanma, dil altında zorlanmaya bağlı kızarma ya da kanama gibi belirtiler görülebilir. Çocuklarda basit bir dondurma yalatma da dil bağının olup olmadığını anlamak için yeterli olabilir. Dil ucu alt dudak önüne çıkartılamıyorsa, ağız açıkken dil ucu üst dişlerin arkasında temas ettirilemiyorsa dil alt bağının normalden kısa ve kalın olduğu anlamına gelmektedir.

Çoğu bebek ağlarken ağzını açar ve dil altı bağı görülür. Fotoğraftaki bebekte olduğu gibi dil bağı ağlama esnasında net bir şekilde görülebilir.

Dil bağı olan bebekler kbb uzmanı tarafından muayene edilirken dilin ağız tabanına ne kadar yapışık olduğu ve dil bağının dil ucuna göre pozisyonuna bakılır. Özellikle dil ucundan başlayan ve kalın olan dil bağları ciddi konuşma zorlukları ve beslenme bozukluklarına neden olabilir. Daha ince ve dil ucunun daha arka noktalarından başlayan dil bağlarında, dil fonksiyonları o kadar etkilenmeyebilir. Dil bağı ile ilgili kabul görmüş ve Dr.Kotlow tarafından oluşturulmuş sınıflandırma sistemi olan "Kotlow Dil Bağı Sınıflandırılması Sistemi / Classifications of Tongue-Ties" ne göz atabileceğiniz link >> Ankyloglossia and its management

Dil bağı farkedildikten sonra en kısa süre içerisinde bir kbb uzmanına danışılması gerekmektedir. Erken dönemde dil bağı serbestleştirme işlemlerinin uygulanması bebekte, olası dil fonksiyonlarının etkilenmesinin önüne geçecektir.

Erişkin Hastalarda Dil Bağı Daha Kalın ve Damarlı Yapıda Olabilir!

 

Erişkin hastalarda dil bağları daha kısa ve kalın olabilir. Bu yaş grubunda yandaki fotoğrafta görüldüğü gibi dört parmak kullanılarak yapılan dil bağı muayenesi sonrasında dil bağının yapısı, yerleşimi değerlendirilir ve operasyon planlanır. Dil bağı kısa, kalın ve geride yerleşimli olan hastalarda işlemin ameliyathane koşullarında ve hastane ortamında yapılması daha uygundur. Erişkin hastalardan farklı olarak, ufak bebeklerde, fark edilen dil bağları genelde ince ve zar şeklindedir. Bu yaş grubunda ameliyathane koşulları ve genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan, ofis şartlarında dil bağı kesilmesi işlemi yapılabilmektedir. Bu nedenle, yurtdışında dil bağı farkındalık günleri ve dil bağı bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır. Dil fonksiyonlarını etkileyebilecek kadar kalın, kısa ve dil ucuna yakın olarak başlayan dil bağlarının en erken dönemde fark edilerek tedavi edilebilmesi için, bebeklerle ilgilenen emzirme uzmanları, bebek bakım bölümleri sorumluları ve ilgili tüm branş çalışanlarına dil bağı ile ilgili bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır.

Konu ile ilgili yurtdışı dil bağı bilgilendirme sayfaları:

- Association of Tongue-tie Practitioners
- IATP: International Affiliation of Tongue-tie Professionals ...
- Tongue Tie
- Tongue-Tie Summit
- Tongue Tie Babies Support Group
- NZ Tongue Tie Support Group and Resources
- Advocates for Tongue-Tie Education
- Tongue-Tie Awareness