dil bağı konuşmaya engel mi, dil bağı konuşma bozukluğu, bebeklerde dil bağı konuşmaya engel mi, dil bağının zararları, dil altı bağı konuşmaya engel mi, dil bağı kendiliğinden düzelir mi, dil bağı geç tedavi edilirse ne zararı var

 

2 Farklı Yanlış Eski Bilgi: “Dil Bağı Konuşma Bozukluğu Yapmaz” ya da “Dil Bağı Kendiliğinden Düzelir”

 

Sizlerle “Dil bağı konuşmaya engel mi? - Dil bağı konuşma bozukluğu - Bebeklerde dil bağı konuşmaya engel mi? - Dil bağının zararları - Dil altı bağı konuşmaya engel mi? - Dil bağı kendiliğinden düzelir mi? - Dil bağı geç tedavi edilirse ne zararı var?” konularıyla ilgili yeni yayınlanan yabancı makele ve kaynakları aynı zamanda konu ile ilgili önceden yayınlanan kaynak birkaç linki paylaşmak istedim.

 

dil bağı konuşmaya engel mi, dil bağı konuşma bozukluğu, bebeklerde dil bağı konuşmaya engel mi, dil bağının zararları, dil altı bağı konuşmaya engel mi, dil bağı kendiliğinden düzelir mi, dil bağı geç tedavi edilirse ne zararı varÖncelikle çok yakın zamanda yayınlanmış olan, İrlanda' dan güzel bir makeleyi paylaşmak isterim. Makele sayfasında paylaşılan videoda, 6 yaşında ve tedavi edilmemiş dil bağı olan “Ellen” isimli kız çocuğu, 1 ay öncesine kadar hiç konuşmuyor … 1 ay önce yapılan dil bağı kesilmesi işlemi sonrasında dil ve konuşma becerilerinde çok hızı gelişme ortaya çıkan hastanın annesi aynı zamanda, karakter değişikliğinin olduğunu vurguluyor. Dil bağının zararları, olumsuz sağlık etkileri doktorlar tarafından bu videoda anlatılıyor. İşte makalenin linki (tıklayınca ayrı sayfada açılıyor) >> http://www.irishexaminer.com/video/lifestyle/video-tongue-ties-in-babies-the-untethered-truth-415988.html

 

Daha önce dil bağının yeni sınıflandırma sistemine göre nasıl sınıflandırıldığını, her dil bağının aynı olmadığı gibi; dil bağlarının çeşitlerine göre neden olabilcekleri belirtilerin farklı olabileceğini vurgulamıştım. Bu videoda arada gösterilen dil bağı “Tip I Ön Dil Bağı”. Muhtemelen kız çocuğunun 6 sene boyunca dilinin hareketleri ileri derecede kısıtlanmış.

 

Eski kaynaklarda dil bağı sınıflandırılması ve dil bağının çeşitleri yazmadığı gibi; “dil bağı konuşmaya engel mi” ya da “dil bağı konuşma bozukluğu yapar mı” sorusuna cevap olarak “hayır” deniliyordu. Videoda da izleyeceğiniz iki doktor ve ara yazılarında, dil bağı kesilmesi işleminin çok basit ve küçük bebeklerde ofis şartlarında yapılabileceği, bu basit işlemin hastada konuşma bozukluğu, psikolojik sorunlar, gelişme bozukluğu ve daha bir çok olumsuz sağlık etkisinin ortaya çıkmasını engelleyebileceği, anne sütü alımının önemi ve dil altı bağının bebeklerde meme emmeyi zorlaştıracağı vurgulanmaktadır.

 

Amerikan Pediatri Akademisi' nin “mümkün olan en erken sürede dil bağı ameliyatını yapın” ifadesinin nedeni, bu videoda 6 yaşından sonra dil bağı kesilen kız çocuğunun belki gereksiz yere aylarca konuşma ve dil terapistine gitmesinin gerekmesi ve kız çocuğundaki psikolojik etkilenmenin sonuçlarından anlaşılabilir.

 

“Dil altı bağı konuşmaya engel mi?” sorusunun cevabı yakın zamana kadar tartışmalıydı. Özellikle dil altı bağı tip 1 ön dil bağı şeklinde olan ve dilin ucuna kadar dil bağı uzanan hastalarda bu soruya “evet” olarak yanıt vermek bilimsel olarak yanlış olmaz. Yabancı sosyal paylaşım gruplarında, aylarca konuşa treapistine giden ve dil bağı kesildikten sonra bir anda konuşmasında hızlı düzelme görülen çocukların anlatıldığı paylaşımları bulabilirsiniz.

 

Aşağıda daha önceden yayınlanmış farklı saygın kaynak linkleri ve oradaki görüşleri paylaşmak isterim >>

 

Amerikan KBB & BBC Akademisi- Amerikan KBB & BBC Akademisi' nin 2015 yılında hazırlanmış sayfasında (http://www.entnet.org/content/tongue-tie-ankyloglossia) dil bağı sınıflandırılmasına göre bilgi verilmemiş çoğu dil bağı olan çocukta konuşmanın kolay etkilenmeyeceği, dil bağı kesilmesi işlemi yapılmayan bebeklerde özellikle 3 yaş civarında belirginleşmeye başlayan ingilizce “l, r, t, d, n, th, sh, z” seslerini çıkartırken zorlanmaya neden olabileceği vurgulanmış. Aslında bu web sayfasında da (özellikle Tip 1 ve Tip 2 ön dil bağı belirtilerinden olan) dil ucunda çatallaşma varsa, dil ucu üst diş etlerine değğdirilemiyorsa, dil ucu ağı çatısına değdirilemiyorsa, dil ucu yanlara hareket ettirmede zorluk varsa bu dil bağına sahip oln çocuklarda konuşmada geckme ya da konuşma bozukluğu ortaya çıkması muhtemeldir şeklinde özetlenmiş.

 

Messner ve Lalakea tarafından yapılan ve uluslararası en saygın dergilerden bir tanesinde yayınladıkları bilimsel çalışmalarında, dil bağı olan çocuklarda konşma başlama yaşının etkilenmediği ancak, dil bağının artikülasyon bozukluğuna ve konuşurken aşırı zorlanmaya neden olabileceğini vurgulamışlardır. Yazarlar hangi hastada konuşma bozukluğu ortaya çıkabileceğini anlamanın basit ve pratik bir tolu olmadığını savunsalar da; yukarıda paylaştığım Amerkan Akademisi' ne ait sayfada ileri derecede dilin bağlı olması durumu yani Tip 1 ön dil bağı (ve belki tip 2 ön dil bağı) olan hastalarda konuşma bozukluğu olması muhtemeldir. Bu çalışma 2003 yılında yapılmış ve 13 yılda, dil bağının ne olduğu ve nasıl olduğu konusunda çok değişiklikler oldu … Çalışmaya ulaşabileceğiniz linkler >> http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12748571

http://oto.sagepub.com/content/128/5/746.long

 

Horton ve arkadaşları tarafından nereddyse 40 yıl önce tazdıkları makalede, dil bağının aynı şekilde konuşmayı engellemek yerine aritkülasyon bozukluğu ile (kelimelerin yanlış telaffuz edilmesine) örneğin İngilizce “Ls” yerine “Ws” denilmesi (“lemonade” yerine “wemonade” söylenilmesi) daha çok belirti verdiği vurgulanmış. Tabiki, “arka dil bağı neydi?” ve “ön dil bağı kaça ayrılır?” soruları belki o zamanlar bilimsel olarak yanlış ifadeler olarak kabul edilebilirdi. Makalenin linki >> http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5251442

 

Tongue Tie NetDil bağı ile ilgili insanların bilgilendirilmesi ve bebeklerin bu basit bir işlemle önlenebilir duruma bağlı olası olumsuz sağlık etkilerinin önlenebilmesi hakkında bilgiler bulunan ingilizce http://tonguetie.net/ web sitesinde dil bağı ile ilgili görseller bulabilirsiniz. Yazarların bu web sitesinde vurguladıkları güzel birkaç cümleyi sizlerle paylaşmak isterim: “tedavi edilmemiş dil bağına bağlı geniş kapsamlı ve değişen derecelerde yüz ve dişlerin yapısında ve oral fonksiyonlarda etkilenme olmaktadır. Bu nedenle, emzirme, yemek yeme, sindirim, öpüşme ve sosyal beceriler olumsuz etkilenebilmektedir”.

 

Tongue Tie Net Photo Gallery

 

 

 

Youtube' da ve benim hazıladığım şuan okumakta olduğunuz web sayfasının diğer linklerinde dil bağı görselleri bulabilirsiniz, ancak yine farklı bir kaynak tan ve farklı dil bağı fotoğraflarını görmek isterseniz >> http://tonguetie.net/photo-gallery/

 

 

 

 

 

India Parenting

 

Dil ve konuşma patoloğu Maya Sanghi tarafından yazılmış, dil bağı ve konuşma becerileri üzerine olmsuz etkileri hakkında yazılmış ve Hindistan' dan güzel bir web sitesi linki >> http://www.indiaparenting.com/raising-children/134_301/dealing-with-tongue-tie.html Aynı zamanda http://www.indiaparenting.com/ web sitesinde konu ile ilgili bir çok ailenin yazdığı, dil bağı belirtileri,dil bağınin konuşma üzerine olan etkileri ve dil bağı kesildikten sonraki konuşma üzerine olumlu etkileri konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

 

SOS 4 TOTS

 

 

 

 

Konu ile ilgili çalışmalarını yakından takip ettiğim ve dil bağının sınıflandırılması, dil bağının belirtileri ve gerçek anatomik detayları hakkında bir çok makale hazırlamış olan Dr Lawrence Kotlow' un web sitesi >> http://www.kiddsteeth.com ve yeni çıkan “SOS 4 TOTS" isimli kitabı için hazırlanmış web sayfaları >> http://tbmbooks.corecommerce.com/sos_4_tots.html / http://www.kiddsteeth.com/breastfeeding.php#sos”)

 

Yine Amerika' dan 25 yıllık dil bağı ve dudak bağı konusunda tecrübesi bulunan Dr Brian Palmer' ın sunum ve makelesine ulaşabileceğiniz link >> http://www.brianpalmerdds.com/frenum.htm

Bu sunumda, dil bağı kesildikten sonra ağız içi kas egzersizleri ile “yutmanın yeniden öğretilmesi” ve konuşma bozukluğu bvarsa yine konuşma ve dil patoloğundan destek alınması vurgulanmaktadır Dil bağının kendiliğinden geçmeyeceğini ve nadiren az miktarda yırtılma olabileceği bilgisini de bulabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili ve tecrübeli diğer bir kişi Avustralya' dan dil ve konuşma patoloğu Dr Caroline Bowen' in web sayfasında dil bağı ve konuşma üzerine etkilerini bulabilirsiniz >> http://www.speech-language-therapy.com/tonguetie.html Dil bağının konuşma başlama yaşına etkisi ve çocuklarda neden olabileceği konuşma bozuklukları hakkında güzel bilgiler mevcut.

 

Dil Bağı Kesilmesi SonrasıKabaca siz de kendiniz Tip 1 ön dil bağı olan bebeklerin yaşadıklarını hissedebilmek için, dilinizin ucunu alt kesici dişlerinize değdirin ve konuşmaya, yutmaya ya da ağzınızda ki bir lokmayı geriye doğru ilerletmeye çalışın. Ne kadar zor değilmi ...Konuşurken alt çenenizi bazı sert ünsüz kelimelerde abartılı olarak dışarıya ve öne doğru çıkardığınızı, yutkunma esnasında fazladan hava yuttuğunuzu, arka dişerinize yakın lokmaları hareket etttiremediğinizi, dilin orta kısmını daha çok kullanmaya çalışarak konuştuğunuzu fark edebilirsiniz. Anne sütü emmek zorunda kalan bebeklerde, bebeğin karnını doyurabilmesi için anne sütünü memeden vakumlayabilmesi, memenin kahverengi bölümüne dilin ucuyla baskı uygulayabilmesi ve dilin orta kısmıyla süt kanallrına baskı yaparak apzına bol miktarda süt fışkırtması gerekmektedir. Dili bu şekilde bağlı olan bebekler, yeterli miktarda sütü ağız içerisine çekemezler, dil bağının türüne ve yerleşimine göre bu emzirme sorunun miktarı değişebilir. Şimdi, mantık olarak dil ucuna kadar yerleşen dil bağı olan bebeklerde Amerikan Akademisi' nin vurguladığı gibi konuşmanın etkilenmesi (artikülasyon problemleri ya da konuşmada gecikme) daha olasıdır. Bilgiler netleştikçe yakın zamanda dil bağının önemi, hastaların erken tedavi edilmesi konusunda daha geniş katılımlı bilgilendirme araçları hazırlanacaktır.

 

Tüm dünya dan annelere ait tecrübelerin paylaşıldığı facebook taki dil bağı ile ilişkili sayfaları bu web sitesinde bulabilirsiniz. Eske kaynak kitaplarda yazan ve dil bağı türlerine bağlı belirtilerin net olarak sunulmadığı ve “dil bağı konuşma geriliği ya da konuşma bozukluğu yapmaz” ifadesi doğruysa; neden dil bağı kesildikten sonra konuşmaya başlayan çocuklar yayınlanıyor.

 

“Dil bağı kendiliğinden düzelir” ya da “1 yaşını bekleyin” şeklinde yaklaşımlar sadece bebeklerde özetlenilen bu sorunların ortaya çıkmasına neden olmakla kalmayıp; işlemin daha zorlaşmasına ve belki tedavi sonrası hastanın konuşma, beslenme ve tüm dil fonksiyonlarında daha uzun bir zamanda normaleleşme ortaya çıkmasına neden olacaktır.