Dil Bağı Muayenesi

Dil bağı, ağız açıldığında ve dil yukarıya kaldırıldığında kolayca görülür. Çocuğun dilinde yapısal değişiklik olup olmadığı ve dil hareketleri kontrol edilir. Yukarıdaki hastanın dili tamamen normal görünümde olup, dil bağı kısa değildir.

Yukarıdaki fotoğraflarda, normal dil hareketleri gösterilmiştir. Normalde dilin uç kısmının ağız açıkken ağız dışarısına ve alt dişlerin önüne,   üst dişlere kadar uzanabilmesi gerekmektedir. Dil bağından şüphelenildiğinde dilin bu hareketleri yapabilmesi değerlendirilmelidir.

Dil bağı muayenesi esnasında, dil bağının kalınlığı, damarsal olup olmadığı, dilin ucuna göre pozisyonu değerlendirilir. Yukarıda, 17 yaşında ve konuşma bozukluğu, dil hareketlerinde kısıtlanma ve düş çürümesi şikayetleri ile gelen bir hastanın dil bağı muayenesinin fotoğrafı görülmektedir. Dil bağına bağlı olarak dilin ağız tabanına yapışık olduğu görülmüştür.

Yukarıdaki hastanın dil bağı nedeniyle dilini ağız dışına çıkaramadığı ve yukarıya kaldırmadığı görülmektedir. Dilin uç kısmında orta hatta meydana gelen çatallanma, dil bağına karşı hareket eden dil kaslarının etkisiyle ortaya çıkmaktadır.

dil bağı ameliyatını kim yapar 

Muayene esnasında, yeni dil bağı sınıflandırma sistemine göre dil bağının pozisyonu değerlendirilmelidir. Yukarıdaki, ilk fotoğraftaki hastanın dil bağı dil ucunu tutarken (Tip I dil bağı), yukarıdaki hastanın dil bağı daha geride, dil üzerinde çanaklaşmaya neden olmaksızın dil ucuna ulaşmamaktadır (Tip III dil bağı).

Arka Dil Bağı Muayenesi

Yeni dil bağı sınıflandırma istemine göre ön dil bağı (ya da tip I,II ve III dil bağlarını içerir) kolayca muayene esnasında görülebilirken; arka dil bağı (ya da Tip IV dil bağı / submukozal dil bağı) sadece elle muayene edilerek anlaşılabilir. Arka dil bağı muayenesi için, hastanın başının üzerinden, her iki işaret parmağı dilin altına sokularak dilin orta kısmı yukarıya doğru kaldırılır. Orta hatta submukozal olarak dil bağı anlaşılır. Bu dil bağı türü bebeklerde özellikle beslenme bozukluğuna neden olur. En çok gözden kaçan dil bağı türüdür. Yanlış bir ifade olarak "dil kısalığı" ile karıştırılmıştır. Aşağıda konu ile ilgili videoları izleyebilirsiniz.