Dil Bağı Nasıl Anlaşılır?

Dil bağı genellikle doğumdan hemen sonra yapılan hekim muayenesi esnasında ya da annenin bebeğinde emerken zorlanma, terleme ve memeyi tam kavrayamama gibi belirtileri fark etmesiyle anlaşılabilir. Dil bağı çok kısa olmayan ve dil hareketleri tam olarak kısıtlanmayan bebeklerde, ileri yaşlara kadar dil bağı fark edilemeyebilir.

dil bağı nasıl anlaşılır?

Yukarıda, dil hareketlerini çok fazla engellememesi nedeniyle erişkin yaşta fark edilmiş olan dil bağı görünümü ve dil ucunda az miktarda çatallanma görülmektedir.

Dil Bağına Bağlı Görülebilecek Sorunlar

Dil bağının kısa olması durumunda dil ağız tabanına bitişik halde kalır ve dilin hareketlerindeki kısıtlanmaya bağlı olarak dil, konuşma, yutkunma, ağız içerisinde süpürme ve diş temizliği gibi fonksiyonlarını yapamaz. Dil bağı olan çocuklarda görülebilecek sorunlar:

 

- Konuşma bozukluğu

 

Özellikle dilin üst damağa ve üst dişlere dokunmasının gerekeceği kelime ve harfleri söylerken zorlanma, hızlı konuşma esnasında özentisiz artikülasyon görülebilir.

 

- Diş çürümeleri

 

Dil, ağız içerisinde tükürüğü yayar, ağız içerisini süpürür ve dişlerin iç yüzeyinin temizlenmesine katkıda bulunur. Bu görevlerini dil bağına bağlı olarak yapamadığında farklı mekanizmalarla diş çürükleri ortaya çıkabilir.

 

- Ağız kokusu (halitosis)

 

Ağız içerisinde yiyeceklerin tam olarak geriye doğru ilerletilememesine bağlı olarak ağızda yiyecek artıklarının birikmesi ve diş çürüklerine bağlı olarak ağız kokusu ortaya çıkabilir.

 

- Bebeklerde yetersiz beslenme ve sindirim bozuklukları, kilo kaybı

 

                                                      

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dil bağı olan bebekler, memenin dış süt kanallarının olduğu kahverengi alanı tam olarak ağızlarına alamaz ve vakumlayamazlar. Bu durumda, aşırı efor sarf edeceklerinden terleme, emerken zorlanma ve yetersiz beslenmeye bağlı kilo kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar.

 

bebeklerde emme zorluğu, bebeklerde meme emerken zorlanma, dil bağı anne sütü, dil bağı belirtileri, Dil bağı nasıl emzirmeyi engeller?, emzirme zorluğu

Konu ile ilgili benzer bir link >>​ Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller?

 

- Dilde yapısal değişikliklerin ortaya çıkması (çatal dil)

 

                                   

Dil bağı olan ve uzun süre dil hareketleri kısıtlanan çocuklarda, zamanla dilin uç kısmında çatallanma ve ortadan ikiye ayrık şekilde görünüm ortaya çıkabilir. Dil bağı ameliyatının erken dönemde yapılması bu yapısal değişiklikleri önler.

 

Yukarıdaki fotoğrafta, dilin dışarıya doğru çıkarılması durumunda, dil ucunun zorunlu olarak aşağıya doğru dönerek çatallı bir görünüm ortaya çıktığı görülmektedir. Dil geriye doğru çekildiğinde, dilin alt ön kısmı ile alt dişlerin arka tarafında gergin olarak görünen dil bağı görülmektedir. 

 

- Psikolojik sorunlar (benlik saygısının azalması)

 

Tedavi edilmeyen dil bağı olan çocukların daha içine kapanık ve çabuk üzülebilen hassas bireyler olabileceğini gösteren kaynaklar mevcuttur.

 

- Cinsel fonksiyon bozuklukları

 

Erişkin yaşlardaki tedavi edilmemiş dil bağı olan hastalarda cinsel sorunlar görülebileceği belirtilmiştir.

Erken dönemde dil bağının kesilmesi bu sorunların önlenmesi için gereklidir.